Пейзажните снимки - Робърт Капуто

Пейзажните снимки

Робърт Капуто

Пейзажните снимки
Цена: 17.90 лв.
Няма наличност
Код на продукта: 416520
Издателство: Егмонт България
Автор: Робърт Капуто
Марка: Нешънъл джиографик
Тип: Образователни книги
Поредица: Тайните на фотографията
Възраст: 16+
Корица: Мека
Формат: 13 x 21
Страници: 160 черно-бели и цветни
Isbn/баркод: 9789542702795

Пейзажните снимки - Робърт Капуто

Това е преработено и допълнено издание на най-популярното практическо ръководство по пейзажна фотография. В него ще откриеш актуална информация за цифровите фотоапарати и софтуера, използвани в пейзажната фотография. Ще си припомниш и основните правила, които най-известните фотографи пейзажисти прилагат, когато снимат на филм или с цифров фотоапарат. Научи се да откриваш най-добрата гледна точка, оптималната светлина и най-изразителните обекти. Лети заедно с Раймон Гиман, когато той се впуска рисковано да документира намаляващите ни гори. Разбери как Брус Дейл е успявал да прави отлични пейзажни снимки над 40 години. Срещни се с Джоуел Сартори, който придирчиво и внимателно обмисля избора на място за снимане. Но най-хубавото е, че ще видиш едни от най-добрите непубликувани досега снимки на "Нешънъл Джиографик". Ще пътуваш до Тайланд и Финландия, Ирландия и Орегон, Китай и Африка. Ще се возиш на самолет, ще седиш в кану и ще се потапяш във вълни, които се разбиват в брега. Поразително красиви пейзажни снимки - именно това "Нешънъл Джиографик" умее най-добре.
• Овладей своя цифров фотоапарат
• Научи най-новото от професионалистите в пейзажа
• Превърни естествената светлина в свой помощник
• Създай цифрови панорами
• Управлявай по-добре цветовете
• Организирай своите цифрови файлове


СЪДЪРЖАНИЕ
УВОД
ПЕЙЗАЖНАТА СНИМКА
Усещане за мястото
Мисли в прилагателни
Снимки на непознати места
Гледай и мисли
Сюжети
Профил: Раймон Гиман
КОМПОЗИЦИЯ
Трите страни на фотографията
Център на вниманието
Не се „прицелвай“ в обекта
Правило на третините
Преден план и дълбочина на рязкост
Небето
Водещи линии
Рамки в предния план
Графични мотиви
Мащаб: Използване на хора и животни
Празното пространство
Премахване на нежелани елементи
Панорами: Когато трябва по-широк обхват
Профил: Джоуел Сартори



ЕФЕКТИВНО ИЗПОЛЗВАНЕ НА СВЕТЛИНАТА
Използвай оптимално наличните условия
Моментът от деня
Настроението
Сезоните
Фронтално осветление
Странично осветление
Насрещно осветление
Добавяне на светлина
Светкавица
Експозиция и клин
Времето
Залез и изгрев
Снимки нощем
Профил: Брус Дейл
ФОТОАПАРАТИ И ОБЕКТИВИ
ЦИФРОВА СТРАТЕГИЯ
ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ
ПОКАЗАЛЕЦ





УВОД
Добрите пейзажни снимки прославят възхитителното разнообразие на нашата планета — нейната спокойна красота, нейното величие и дори крайната й суровост. Всяка гора, пустиня, планина и мочурище има свой характер, различен от всички други. Добрият фотограф пейзажист знае как да предаде неповторимите черти на дадено място, как да улови неговия изглед и настроение. Той или тя прави снимки не просто „на“, но и „за“ местността.
Пейзажите са сред най-любимите ни сюжети за фотографиране. Снимките, които правим, докато пътешестваме, събуждат спомени за посетените места. Когато разглеждаме фотографиите си по-късно, те извикват в паметта не само гледката, но и всички усещания и емоции, които сме изпитали там. Снимките са незаменими доказателства за най-рискованите (планината, която сме изкачили) или най-приятните (карибския плаж) моменти в нашия живот. Пазим ги като скъпоценности.
Но добрата пейзажна фотография се постига мъчно. Не е лесно да превърнеш триизмерния реален свят в плоска снимка. Когато стоим на планински връх или сред хълмиста равнина, всичките ни сетива са задействани. Виждаме гледката, но също така слушаме, долавяме мириса и усещаме с кожата си. Можем дори да вкусим свежия въздух или ветреца с привкус на узряло жито. Фотографиите не могат да съдържат такъв лукс. Фотографът трябва да знае как да предаде тези и подобни усещания в малката порция данни, уловена от сензора или парчето филм.
Сигурно забелязваш, че споменавам и сензор, и филм. Фотографията е в преход. Все повече професионални фотографи снимат с цифрови фотоапарати, макар че някои още използват филм. По-голямата част от информацията в тази книга важи и за двете.
Създаването на добри снимки не се е променило. Разликите настъпват, след като натиснеш спусъка. За тези разлики ще говорим в разделите за цифрови панорами, оборудване и обработка след заснемането.
Но за да получиш добри пейзажни снимки, на първо място трябва да наблюдаваш и да мислиш. Не е толкова важно какви средства използваш. В това ръководство ще разгледаме много различни видове пейзажи и ще изучим начините, по които светлината и елементите в композицията допринасят за създаване на добри пейзажни фотографии. Ще кажем и какво, кога и как се снима. Ще получим и проницателни съвети от трима фотографи на „Нешънъл Джиографик“, чиито забележителни снимки ни пренасят сред изключителни пейзажи от цял свят.
Навсякъде в тази книга ще бъдеш призоваван да излезеш навън и да правиш много, много снимки. Фотографията е като всеки друг занаят. Колкото повече мислиш за нея и я практикуваш, толкова по-изкусен ставаш.
Робърт Капуто
Безплатна доставка над 50 лв.
2117245688557513
2049444227-rt2brme72slj7sf1cqio7ap8u4u61gku